Arsa ve Arazi Yatırımının Getirileri Nelerdir ?

Son yılların en popüler yatırım tercihleri arasında yer alan arsa ve araziler birçok kişi tarafından kabul görülmektedir. Konut yatırımları ve faiz enflasyonlarının getirilerinin avantajını kaybetmesi ile yatırımcılar arsa ve arazi yatırımlarına daha da ilgi duymaya başladı. Uzun vadede arazi ve arsa yatırımları büyük kazançlar sağlamakta ve getirileri oldukça yüksektir. Ülkemizin birçok bölgesinde arsa ve arazi yatırımları artış göstermekte. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesi diğer bir deyiş ile sahil kesimlerinde yatırımlar oldukça artmakta. Sahil bölgelerinde en çok yatırım alan yerler arasında Antalya Kaş ve Kalkan gelmektedir. Bu bölgeler ve çevresinde yer alan arazi ve arsalar özellikle yazlık, villa gibi konut yapımları için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Nüfusu artan büyük şehirlerden uzaklaşmak isteyen ve daha sakin bir hayat geçirmek isteyen kişilerin de tercihleri arasında bu bölgelerde arsa ve arazi satın almak gelmektedir. Uzun vadeli bir yatırım olarak düşünüldüğünde arsa ve araziler diğer tüm yatırım türlerine göre çok daha fazla karlılık göstermektedir. Mantıklı bir yatırım türü olan arsa ve arazi satın alımlarında dikkat edilmesi gereken hususlarda bulunmaktadır. Karlı bir yatırım yapmak isterken büyük zararlara uğramamak için doğru ve güvenilir bir satın alım gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Ülkemizde her geçen gün artan arsa ve arazi yatırımlarında istenmeyen haberler ile de maalesef karşılaşılmaktadır. Peki arsa ve arazi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Arsa ve Arazi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? 

Arsa ya da arazi satın alımlarında dikkat edilmesi gereken dört altın kural bulunmaktadır. Bu kurallara maddeler halinde bakacak olursak;

  • Yatırım olarak satın alınacak yerin arsa, arazi, bağ, bahçe ya da tarla hangi statüde olduğu mutlaka araştırılmalıdır. Her biri birbirinden farklı olmasının dışında değer anlamında da aralarında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Öte yandan kullanım açısından da kısıtlamaları bulunmaktadır. Örneğin arsaya ev yapabilmek mümkünken tarlada sadece tarım yapımına izin verilir.
  • Yatırım olarak satın alınacak arsa ya da arazinin imar sınırları içerisinde yer alıp almaması da önemlidir. Değerinin belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Köy ya da şehir imar sınırları içerisinde yer alan bağ, bahçe ve tarlaya ev yapmak mümkündür.
  • Yatırım amaçlı satın alınacak taşınmazın mutlaka resmi kadastro yolu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çıkmaz sokak, dere boşluğu gibi alanlar çoğu zaman yol olarak görülebilmektedir. Tapu ve Kadastro üzerinden taşınmaza ait bilgilere ulaşmak mümkündür.
  • Taşınmaz üzerinde haciz, ipotek, kısıtlama, müşterek tapu ya da hisseli tapu ve benzeri şeyler olup olmadığı kontrol edilmelidir. Müşterek tapulu taşınmazın ortaklar arasında sorunlar yaşanabildiği için oldukça temkinli davranılmalıdır.

Yatırımlık Arsa ve Arazi İçin Tercih Edilebilir Bölgeler Nelerdir ? 

Antalya bölgesinde son yıllarda yatırım amaçlı arsa ve arazi satışlarında ciddi artışlar gözlenmektedir. Özellikle Kaş, Kalkan ve çevresinde villa arazilerinin satışları artış göstermekte ve değerleri de her geçen yıl daha da artmaktadır. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişiler başta Antalya olmak üzere Ege ve Akdeniz’de oldukça fazla alanda villa, yazlık ve benzeri yapı arazileri satın almaktadır. Günümüzün en karlı yatırım seçenekleri arasına giren arsa ve araziler ilerleyen yıllarda da değerli bir hale gelecek. Özellikle uzun vadede karlılık oranı oldukça yükselen bu yatırım yöntemi popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır. Bu artış ile arz oluşmasından kaynaklı arsa ve arazi değerleri de doğru orantılı yükseliş göstermektedir. Antalya Kaş, Kalkan ve çevresinde yer alan birçok arsa ve araziye yatırım yaparak kazanç oranı yüksek bir taşınmaz sahibi olabilirsiniz.

Sonraki Blog

Mortgage Sistemi Nedir?

Yorum Yapın

0