Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Türkiye’de Gayrimenkul devrinden Noter değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü memuru sorumludur. Devir işlemi esnasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde alıcının ve satıcının da bulunması yasal bir gerekliliktir. İsternirse bu gereklilik bir vekaletname ile 3. şahıslara devir edilebilir. Devir işlemi sonunda Tapu belgenizi teslim alırsınız.

Tapu İşlem Masrafı 2020

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğün'e beyan edilen değerin %4’ü vergi olarak ödenir. Pazarlık sonucu oluşan bir antlaşma yoksa, kanunun önerdiği şekilde vergi dağılımı şöyledir. %2 alıcı öder - %2 + 400 TL döner sermaye harcı ve 750 TL kadastro harcını satıcı öder. Bu meblağ bir devlet bankasına yatırılır. Bunun için gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden "asgari beyan değeri" alınır. Belediye beyan değerinden düşük satış bedeli gösterilemez. Aksi taktirde sonradan vergi cezası kesilir.

Emlakçı Komisyonu

Yönetmelikte emlakçı komisyonu, satış bedelinin %2 + KDV'si olup, alıcıdan ayrıca alınır şeklinde belirtilmektedir. Bazı satıcılar portföylerini daha cazip hale getirmek için aracılık komisyonlarını da üstlendiklerinden bir çok portföyümüzde alıcı komisyonu görünmemektedir.

Avukat Masrafları

Yazlık Hanem, avukat tarafından onaylanmış satış sözleşmelerine sahiptir. Paranız her zaman şirketimiz tarafından güvence altındadır. Yabancılara gayrimenkul satışı ve tapu devri konusunda uzmanız. Bizi tercih eden müşterilerimizin avukata ihtiyacı yoktur.

Vatandaşlık edinimi süreçlerinizi bir avukatla yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için çalıştığımız alanında deneyimli iş ortağı avukatlarımız var. Vatandaşlık sürecinin tamamını 1.750 USD + % 18 KDV ile yapmaktadırlar.

Sürekli Masraflar

Emlak Vergisi: Kanunen evlerin emlak vergisi oranı Büyükşehir sınırlarında %0,2; Büyükşehir olmayan belediyelerde ise %0,1 - İşyeri, dükkân emlak vergisi oranı Büyükşehir sınırlarında %0,4,; Büyükşehir olmayan belediyelerde ise %0,2 olarak hesaplanmaktadır.

Konut Sigortası: Konut sigortası için 150 TL ile 250 TL arasında bir değer çıkacaktır. Gayrimenkulun ebadı ve niteliği önemlidir.

Elektrik ve Su Abonelikleri

Elektrik abonelik
Antalya’daki elektrik ve su abonelik işlem masrafları bölgeden bölgeye değişim göstermektedir.
 
Elektrik abonelik bedeli;
 
İlk kez elektrik aboneliği alıyorsanız, elektrik kayıt ücreti, elektrik sayacı ve ek depozito ücreti toplan 100 ila 500 TL arasındadır. DASK sigortasının zamanı dolduysa, elektrik transfer ücreti depozito miktarı ve ek DASK tutarı kadardır.
 
Su abonelik bedeli;
 
İlk kez su aboneliği alaıyorsanız kayıt ücreti ve her abonelikte ödenecek olan depozito ücreti toplam 775 TL'dir. DASK sigortasının zamanı dolduysa, su transfer ücreti depozito miktarı ve ek DASK tutarı kadardır.

0